01.1.2019 / Görsel Programlama dersi Final Sınavı

Görsel Programlama dersi Final Sınavı

Aşağıda verilen özellikler dikkate alınarak bir veri tabanı tasarlayıp Youtube üzerindeki kanalınıza bu çekmiş olduğunuz videoyu yükleyiniz. Kanalınızın çıktısını alıp imza karşılığı teslimi gerçekleştiriniz.
Bir otopark için veri tabanı hazırladığımızı düşünelim. Bu veri tabanında temel olan araçlar, araçların sahipleri olan müşteriler ve onlara verdiğimiz hizmet söz konusudur.
Araçlar için araç_id, araç_plaka, renk, model, yıl
Müşteriler için müşteri_id, müşteri_ad_soyad, adres, tel_no
Hizmet içinse hangi arabanın kime ait olduğuyla beraber, araçgiriş_saati, araççıkış_saati, ucret, abonelik_tipi
Abonelik içinse abonelik_id, abonelik_tipi,süre, abonelik_baş_tarihi ve abonelik_bitiş_tarihi, ücret gibi bilgiler önemlidir.
Gerekli ise tablolarda normalizasyon işlemi yapabilirsiniz.
Yukarıda verilen bilgiler ışığında tabloların her biri için class tanımlamalarını yaparak uygun metotları da kullanarak istediğiniz şekilde tasarımını yapınız.
Her bir tablo için ekle, güncelle ve sil işlemlerinin yapılması gerektiğini unutmayınız.
Video çekerken dikkat edilmesi gereken kurallar:
1. Tasarım ilk başta yapılacak olup, videoda bu aşamanın gösterilmesine gerek yoktur.
2. Veri tabanı önceden hazırlanıp tablolar ve alanları sadece video da gösterilebilir.
3. Video kendi sesinizle çekilecektir. Arka fonda müzik olmayacaktır.
4. İlk video da kodlar yazılacak olup ikinci video da ise her kısım ayrı ayrı çalıştırılacaktır. Veri tabanında da yapılan işlemler gösterilecektir. Ekleme, silme ya da güncelleme işlemleri aynı zamanda SQL veri tabanında da tablolar açılarak gösterilecektir.
5. İlk video min. 30 dk olacak olup; ikinci video 5 dakika olabilir. Videolar çarşamba günü en geç 00:00 da sisteme yüklenecektir.
6. Başka birinin videosunu alıp, sesini silip kendi adınıza paylaşırsanız final notunuz 0 olacaktır. Böyle bir durum olması halinde kopya muamelesi görecektir.
7. Bütünlemeler ise okul laboratuvarında uygulama şeklinde olacaktır.
Not: Çekilen videoların en geç 9 Ocak 2019 Çarşamba günü 00:00’a kadar Youtube kanalınıza yüklenmiş olması ve aynı gün 15:00’a kadar imza karşılığı teslim edilmesi gerekmektedir.